Ručně dělaná nádobka na chlazení vody. Hirotaka Umehara z dílny Gyokukou v Tokoname. Nepoužitá. Současný výrobek
Výborná, ergonomická a pěkná nádobka na zchlazování vody pro přípravu zelených čajů. Výrobce uvádí že ji je možno použít i jako jednoduchou a rychlou konvičku když je třeba. V naší domácnosti ji používáme pouze na chlazení vody ale proč ne. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit že voda se z ní moc hezky slívá. Tyto nádobky v rodinné dílně Gyokukou vyrábí ručně několik řemeslníků, na výrobě jedné nádobky se podílejí vždy dva, jedním z nich je i keramický mistr Hirotaka Umehara. Dílna Gyokukou sídlí slavném hrnčířském městě Tokoname. Keramická dílna funguje již přes tři generace.
objem:cca300 ml
rouměr:cca 14,5 cm x 10 cm x 8,8 cm
váha:264 g
A k dobré pohodě nejen při nakupování posíláme hezkou hřejivě chladivou písničku s názvem 37℃ od japonské skupiny Jack or Jive:
Doručení v ČR: Zásilkovnou, Českou poštou či po předchozí domluvě, možnost osobního převzetí v Praze.
Konvička Hiramaru se zabudovaným keramickým sítkem. Vhodná pro začátečníky a pro každodenní použití. Současný výrobek
Spojení vhodné hlíny z Tokoname pro výrobu čajových konviček a pokročilé techniky jejich výroby, to je zaměření dílny Shunjyu z které pochází tato neglazovaná keramická konvička. Výrobce uvádí že konvici se používáním po mnoho letech zlepší lesk a barva a dostane jedinečný charakter. Konvička se snadno myje a udržuje. Je vyrobena ručně formováním metodou odlití do sádrové formy. Všechny části jsou pečlivě ručně dokončovány, včetně odstraňování otřepů a leštění. Knvička má uvnitř zabudované keramické sítko. Dílna Shunjyu se nachází ve slavném keramickém městě Tokoname v prefektuře Aiči. Není snad potřeba dodávat že neglazovanou konvičku zásadně neumýváme saponáty. Na skladě pouze 1 ks! Na poslední fotce je na konvičce nasazena plastová hubička která má funkci uchránit hrdlo konvičky proti poškození při transportu. Zajímavostí je že Japonci nezřídka tuto násadku nechávají a používají ji jako udělátko zabraňujícímu nežádoucímu odkapávání čaje při jeho nalévání.
objem: cca300 ml
rouměr: cca 17 cm x 15 cm x 7,5 cm
váha:192 g
A k dobré pohodě nejen při nakupování posíláme hezkou japonskou rockovou písničku:
Doručení v ČR: Zásilkovnou, Českou poštou či po předchozí domluvě, možnost osobního převzetí v Praze.
Šálek je bez známek používání Tento typ se v Japonsku vyrábí již mnoho desítek let. Konkrétně u toho šálku nemáme konkrétní informaci o době a místě jeho vzniku. Odhadujeme to ale na keramiku Shigaraki
průměr:Ø8 cm
výška:9 cm
objem:230 ml
váha:225 g
A k dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou japonskou písničku:
Doručení v ČR: Zásilkovnou, Českou poštou či po předchozí domluvě, možnost osobního převzetí v Praze.
Tento ručně malovaný, nepoužitý hranatý talířek (kakuzara) lze použít na japonské onigiri (stejný talířek máme také v naší domácnosti a jak na něm vypadá onigiri viz poslední foto), kimpilagobo, nakládané zeleniny, tamagoyoaki ale možné na cokokoli. Lze ho použít i jako talíř meimeizara - který se při japonském stolování používá na nakládání si dobrot z ostatních talířků a misek ze stolu. Vyrobeno v Aritě. Město Arita nacházející se na ostrově Kjúšú je slavné pro své keramické a porcelánové dílny. Keramika a porcelán se tam vyrábí již od poloviny 17. století.
rozměr:15,5 cm x 15,3 cm
váha:323 g
K dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou japonskou hudbu z roku 1980:
Luxusní dřevěná miska na polévku. Nepoužitá. Tradiční přírodní lak uruši. 20. - 30. léta
Zlatě zdobená technikou makie. Miska je ze dřeva na kterém jsou ručně naneseny desítky vrstev (až 30 vrstev) přírodního laku uruši. Zdobena motivem borovice, na vnitřní straně víka zdobena ptáčky. Nádherná ruční práce. Miska je nepoužitá. Výroba přírodního laku uruši ja staré japonské tradiční řemeslo, Jedná se o složitý proces kdy se mimo jiné nanáší na materál, hlavně na dřevo nanáší ručně desítky vrstev laku. Základem je míza ze stromu Toxicodendron vernicifluum (Škumpa lakodárná). Miska je ideální na všechny druhy japonských polévek. Doporučuje se nedávát přímo vroucí polévku, aby její teplota byla méně než 80 °C. Umývaní se doporučuje jen horkou vodou - nikoliv houbičkou a nikdy nedávat do myčky.
V prodeji pouze 1 ks
šířka: Ø12 cm
výška 8,7 cm
váha: 110 g
A k dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou japonskou písničku ze 20. let, písničku o tom že život je jen krátký sen:
Miska na polévku - pravý přírodní lak uruši nanesen na misce z materiálu mokugou. 70. - 80. léta
Zdobena zlatou barvou technikou makie, motivem je vinná réva. Lak má barvu tmavě hnědou, tak tmavou že vypadá spíše jako černá barva. Miska je z materiálu mokugou což je směs drceného dřeva + umělé pryskyřice (resin). Povrch misky je z pravého přírodního laku uruši. Miska je vyrobena v oblasti Ajzu. Ajzu, podobně jako Wadžima je tradiční místo výroby lakovaného zboží. V Ajzu je tato tradice dlouhá již přes 500 let. Výroba přírodního laku uruši ja staré japonské tradiční řemeslo, Jedná se o složitý proces kdy se mimo jiné nanáší na materál, hlavně na dřevo nanáší ručně desítky vrstev laku. Základem je míza ze stromu Toxicodendron vernicifluum (Škumpa lakodárná). Miska je ideální na všechny druhy japonských polévek. Doporučuje se nedávát přímo vroucí polévku, aby její teplota byla méně než 80 °C. Umývaní se doporučuje jen horkou vodou - nikoliv houbičkou a nikdy nedávat do myčky.
šířka: Ø11,8 cm
výška 9,5 cm
váha: 188 g
K dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou japonskou písničku z roku 1978:
Autorem misky je mistr Tojodži Nakamae z města Wadžima
Jedná se o krásnou luxusní, nepoužitou ručně vyrobenou tradiční misku na polévku z 50. 60. let. Miska je ze dřeva na kterém jsou ručně naneseny desítky vrstev (až 30 vrstev) přírodního laku uruši. Byla vyrobena mistrem Tojodži Nakamaem ve Wadžimě- takzvané Wadžima výrobky patří k nejluxusnějším výrobkům z přírodního laku. Město Wadžima na polostrově Noto v prefektuře Išikawa je slavné pro výrobu nejluxusnějšího lakovaného zboží z přírodního laku uruši v Japonsku. Na poloostrově Noto byl nalezen archeologický nález lakovaného nádobí starého 6800 let. Tudíž tradice výroby je zde skutečně dlouhá. Výroba přírodního laku uruši ja staré japonské tradiční řemeslo, Jedná se o složitý proces kdy se mimo jiné nanáší na materál, hlavně na dřevo nanáší ručně desítky vrstev laku. Základem je míza ze stromu Toxicodendron vernicifluum (Škumpa lakodárná). Miska je ideální na všechny druhy japonských polévek. Doporučuje se nedávát přímo vroucí polévku, aby její teplota byla méně než 80 °C. Umývaní se doporučuje jen horkou vodou - nikoliv houbičkou a nikdy nedávat do myčky.
šířka: Ø12 cm
výška 9,5 cm
váha: 130 g
K dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou japonskou dobovou písničku, zpívá fenomenální Eri Chiemi:
Miska s motiv - kvetoucí sakury. Nepoužitá. Současný japonský výrobek
Miska je lehce oválného tvaru 14 cm x 13,4 cm. Lze ji používat jako talířek meimeizara který se při japonském stolování používá na nakládání si dobrot z ostatních talířků a misek ze stolu. Lze ji ale používat na tofu, zmrzlinu, olivy. Na cokoliv. V prodeji pouze 1 ks.
šířka: 14 cm x 13,4 cm
hloubka: cca 4 cm
váha: 345 g
K dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou japonskou písničku od Kahimi Karie:
Japonský porcelánový šálek s pokličkou. Značka Koransha. 80. léta. Nepoužitý
Nepoužitý šálek s motivem chryzantém. Šálek s pokličkou se často používá když se vzácné návštěvě nabízí čaj. To aby do něho náhodou nedopatřením nespadlo třeba smítko. Zároveň se může použít i aby nápoj déle vydržel teplý. Šálek je yyroben v Japonsku v 80. letech společností Koransha. Historie společnosti Koransha sahá až do roku 1689 kdy pan Matasiro Fukagawa ve městě Arita zakládá dílnu na výrobu nádobí. Jeho potomek pan Eizaemon Fukagawa v roce 1875 zakládá firmu Koransha. Zajímavostí je že pět let před tím v roce 1870 pan Eizaemon Fukagawa dostává od ministerstva telegrafní komunikace japonské vlády zadání vyvinout a vyrábět první telegrafní izolátory v Japonsku, úkol úspěšně splnil. Společnost Koransha se zaměřuje na luxusní nádobí.
objem:190 ml
průměr:Ø 8,2 cm
výška:cca 7,4 cm
váha: 119 g
A k dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou dobovou japonskou písničku z roku 1980:
Japonská konvička načaj. Vyrobena ve městě Tokoname. Nepoužitá
Konvička moderního tvaru. Současný výrobek. S nerezovým sítkem uvnitř. Plastová nasazená hubička má funkci uchránit hrdlo konvičky proti poškození při transportu. Zajímavostí je že Japonci nezřídka tuto násadku nechávají a používají ji jako udělátko zabraňujícímu nežádoucímu odkapávání čaje při jeho nalévání. Konvička je vyrobena ve slavném hrnčířském městě Tokoname. Sláva keramiky z Tokoname započala v období Edo. Samotná tradice výroby keramických výrobků je tam však starší a datuje se již od 12. století. Město Tokoname se nachází v prefektuře Ajči.
objem:480 ml
délka:19 cm
výška s víčkem: 11,5 cm
váha:278 g
A k dobré pohodě nejen při nakupování posíláme hezkou písničku, hraje japonský hudebník DJ Krush:
Doručení v ČR: Zásilkovnou, Českou poštou či po předchozí domluvě, možnost osobního převzetí v Praze.
Dřevěný kalíšek na saké s pravým přírodním lakem uruši. Vyrobený v Japonsku v 50. - 60. letech. Nepoužitý
Dřevěná miska - kalíšek na saké, pravý tradiční přírodní lak uruši. Vyrobeno v Japonsku 50. - 60. letech. Nepoužité. Výroba přírodního laku uruši je staré japonské tradiční řemeslo, Jedná se o složitý proces kdy se mimo jiné nanáší na dřevo ručně desítky vrstev laku. Základem je míza ze stromu Toxicodendron vernicifluum (Škumpa lakodárná). Tradice řemesla výrobu laku uruši sahá až do období Džómon, 5000 let př. n. l.
Na skladě 2 ks
objem: 150 ml
průměr:8,4 cm
výška:6,8 cm
váha:79 g
A k dobré pohodě nejen při nakupování, posíláme hezkou jazzovou skladbu o saké z roku 1962:
Doručení v ČR: Zásilkovnou, Českou poštou či po předchozí domluvě, možnost osobního převzetí v Praze.